Biuro rachunkowe Poznań

Faktura VAT w języku obcym?

Jak wiadomo czasem zdarza się firmom dokonywać transakcji z podmiotami zagranicznymi, a czasami stanowi to większość w firmie. Czy zatem nie można  czy można wpisywać koszty osiągnięte w tych transakcjach gdyż te faktury nie są wystawione z języku polskim?

Oczywiście, że tak w ustawie o VAT nie ma zapisanego wymogu, że faktury,które zaliczamy w koszta muszą być tylko wystawione w języku polskim. Natomiast Ustawa o rachunkowości nie posada w sobie żadnego przypisu mówiącego o konieczności tłumaczenia tej faktury by móc ją wprowadzić do ksiąg rachunkowych, a co za tym indzie uznać za dowód księgowy. Oczywiście każdy przedsiębiorca, który dokonuje takich transakcji wie, że faktury wystawiane na rzecz  krajowych konsumentów(którzy mieszkają w Polsce i nie prowadzą działalności gospodarczej) oraz w przypadku obrotu z udziałem jednostek prawa publicznego (co wynika z art. 4 ustawy o języku polskim) muszą być wystawione w języku polskim.

Zachęcamy również do przeczytania przedstawionej interpretacji MF z 5 września 2012  r. PT8/033/ 203/688/WCX/12/PT-694.