Pełna księgowość, księgi rachunkowe - deklaracje ZUS

Jakie czynności obejmuje pełna obsługa księgowa firm?

W dzisiejszych czasach większość gospodarczych podmiotów zmuszona jest do prowadzenia ksiąg rachunkowych, czyli tak zwanej pełnej księgowości. Każda osoba prawna, spółka akcyjna oraz z ograniczoną odpowiedzialnością musi rejestrować poniesione koszty i uzyskiwane przychody w ten sposób. Z kolei nie każda osoba fizyczna zobowiązania jest jednak do ich prowadzenia.


Czym jest pełna księgowość?


Prowadzenie pełnej księgowości to dość skomplikowana forma rejestracji rozchodów oraz przychodów. W tym przypadku nie obejdzie się bez utworzenia odpowiedniej ilości kont z podziałem na analityczne oraz syntetyczne. Pełna księgowość wymaga również prawidłowej ewidencji zdarzeń gospodarczych, które zachodzą w danej jednostce. Na koniec każdego okresu sprawozdawczego należy również sporządzić określone sprawozdanie finansowe. Pełna księgowość stosowana jest, aby w odpowiedni sposób ująć niezbędne wartości, które posłużą do ustalenia wysokości podatku dochodowego. W związku z tym w podatkowych księgach przychodów i rozchodów ujęty będzie każdy finansowy ruch wykonany przez jednostkę.


Kto musi prowadzić pełną księgowość?


​Ustawa o rachunkowości wskazuje, które podmioty zobowiązane są do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Z pewnością te działania muszą być prowadzone przez spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjne oraz komandytowo-akcyjne. Pełna księgowość dotyczy również zagranicznych oddziałów firm i przedsiębiorstw. Oczywiście, jeżeli w ciągu danego roku obrotowego podmiot osiągnie przychody netto na poziomie wyższym niż 5 293 440 złotych, z automatu musi prowadzić księgi rachunkowe. Pozostałe podmioty funkcjonujące na rynku mają pełną dowolność odnośnie prowadzenia pełnej księgowości.

Obsługa ksiąg rachunkowych
Prowadzenie księgi rachunkowej.

Related Posts

Biuro rachunkowe Poznań

01

wrz
Poradniki i artykuły

Termin rozliczenia podróży służbowej

Pracownik powinien dokonać rozliczenia podróży służbowej w terminie 14 dni od jej zakończenia. Powinien przekazać pracodawcy dokumenty potwierdzające poszczególne wydatki oraz oświadczenia zawierające informacje mające wpływ na prawo do poszczególnych świadczeń z tytułu podróży służbowej oraz ich wysokość. Przy braku szczególnych okoliczności, takich jak np. wypadek czy choroba pracownika, niedotrzymanie 14-dniowego terminu na złożenie dokumentów stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych. Może zatem pociągać za sobą odpowiedzialność porządkową zatrudnionej osoby. Może to być związane z karą upomnienia lub nagany (art. 108 kodeksu pracy). Podsumowując: Termin rozliczenia podróży służbowej to 14 dni od jej zakończeniu !.

Termin rozliczenia podróży służbowej - Kadry i płace

01

sie
Poradniki i artykuły

Wypłata wynagrodzenia a rozwiązanie umowy

W związku z rozwiązaniem umowy o pracę powinna nastąpić wypłata należnych pracownikowi świadczeń – odpowiedniej kwoty wynagrodzenia, ekwiwalentu pieniężnego za urlop, ewentualnych odpraw, innych świadczeń (np. nierozliczone świadczenia z tytułu podroży służbowych). Należy przyjąć, że dniem wymagalności jest w tym przypadku, ostatni dzień zatrudnienia. Inaczej będzie z tymi tylko składnikami wynagrodzenia, których naliczenie wymaga „zamknięcia” pewnego okresu (np. premia kwartalna uzależniona od wyników wypracowanych przez zespół pracowników) – takie świadczenie wypłacone będzie w terminie przewidzianym w obowiązujących u pracodawcy regulacjach wewnętrznych. Wypłata wynagrodzenia a rozwiązanie umowy

Termin rozliczenia podróży służbowej - Jak rozliczać najem prywatny

29

lip
Poradniki i artykuły

Jak rozliczać najem prywatny

Nowelizacja Polskiego Ładu weszła w życie 1 lipca 2022 roku. Dotyka ona także osób rozliczających przychody z najmu w formie ryczałtu. Zmiana skali podatkowej w trakcie roku ze stawki podatku z 17 na 12 proc. oraz likwidacja ulgi dla klasy średniej. Mogłoby się okazać, że niektóre osoby, które wynajmują np. mieszkanie i wybrały w roku 2022 opodatkowania tych przychodów na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych straciłyby na tym wyborze. Postanowiono, że w przypadku osób, które osiągają przychodu z najmu i w roku 2022 zdecydowały się na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będą mogły wybrać opodatkowania tych przychodów w oparciu o skalę[…]

Termin rozliczenia podróży służbowej

01

cze
Poradniki i artykuły

Od lipca duże zmiany w Polskim Ładzie i rozliczeniach PIT

Najprawdopodobniej od 1 lipca podatnicy będą musieli się zmierzyć z nowym brzmieniem przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Chodzi tutaj m.in. o: obniżenie podatku PIT do 12 proc. (wprowadzenie nowej skali podatkowej)  likwidacja ulgi dla klasy średniej zmiany w możliwości rozliczenia się z dzieckiem przez samotnych rodziców wyższy limit przy uldze na dziecko nowa kwota zmniejszająca podatek możliwość zmiany formy opodatkowania na skalę podatkową możliwość częściowego odliczenia składki zdrowotnej przez wybraną grupę podatników wprowadzenie tzw. hipotetycznego podatku należnego za 2022 r.