Od 1 stycznia 2016 roku na mocy Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17.12.2015 obowiązują nowe wzory formularzy VAT. Wyżej wymienione Rozporządzenie wprowadza nowe wzory deklaracji:
- VAT-7 wersja 16
- VAT-8 wersja 7
- VAT-9M wersja 5
- VAT-7K wersja 10
- VAT-7D wersja 7
W okresie przejściowym, tj. do rozliczenia za ostatni okres rozliczeniowy pierwszego półrocza 2016 roku, mogą być stosowane dotychczasowe wzory wyżej wymienionych deklaracji. Wprowadzone zmiany mają głównie charakter techniczny i dostosowują formularze do zmian w ustawach podatkowych.
W wersji 16 deklaracji VAT-7 zmiana w stosunku do poprzedniego wzoru polega na dodaniu wiersza „zwrot odliczonej lub zwróconej kwoty wydatkowanej ma zakup kas rejestrujących (…)”. Dotyczy on sytuacji, gdy podatnicy na podstawie art. 111 ust. 6 ustawy o VAT są zobowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących. Obowiązek taki powstaje wówczas, gdy w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencji za pomocą kasy rejestrującej podatnicy zaprzestaną jej używania lub nie dokonują w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis, jak również w przypadku naruszenia warunków związanych z odliczeniem z tytułu używania kasy rejestrującej.
W nowych wzorach deklaracji VAT -8 oraz VAT-9M jedyna zmiana obejmuje wskazanie przed częścią A, we wstępie – miejsca składania deklaracji. Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi z początkiem 2016 roku, właściwość miejscową Urzędu Skarbowego właściwego w sprawie opodatkowania VAT ustala się na podstawie:
- adresu siedziby podatnika – w odniesieniu do osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej;
- miejsca zamieszkania – w przypadku osób fizycznych;
- stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej – dla podatników nieposiadających siedziby działalności na terytorium kraju, ale posiadających na nim stałe miejsce prowadzenia działalności
Dla podatników nieposiadających siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca jej prowadzenia na terytorium kraju, właściwym organem podatkowym jest Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście.
Dzięki wprowadzonym zmianom częściej niż dotychczas podatnik będzie składał zeznania podatkowe w podatku PIT, CIT i VAT do tego samego organu podatkowego.
Istotną zmianą, wprowadzoną również z początkiem bieżącego roku, jest brak konieczności dołączania do korygowanej deklaracji pisemnego uzasadnienia z wyjaśnieniami, jakie okoliczności były przyczyną korekty. Do końca 2015 roku wyjaśnienie takie składane było na druku ORD-ZU, którego w aktualnym porządku prawnym nie trzeba dołączać do korekty deklaracji.
Aktualne wzory deklaracji VAT można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów: http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/e-deklaracje/formularze/vat