Nowelizacja Kodeksu Pracy – zmiany w umowach terminowych

Wchodząca w życie z dniem 22 lutego 2016 roku nowelizacja Kodeksu Pracy wprowadza szereg nowych regulacji w zakresie zawierania z pracownikami umów terminowych.

  • Limit okresu zatrudnienia

​Według dotychczasowych przepisów nie obowiązywało wskazanie maksymalnego okresu trwania umowy na czas określony, co umożliwiało zawarcie jej na okres 20 lub 30 lat. W nowych warunkach prawnych takie rozwiązanie nie będzie możliwe. Wprowadzony zostanie bowiem limit 33 miesięcy, odnoszący się do okresu zatrudnienia na podstawie jednej umowy terminowej, jak również do łącznego okresu zatrudnienia na podstawie umów tego rodzaju pomiędzy tymi samymi stronami stosunku pracy. 33-miesięczne ograniczenie okresu zatrudnienia liczone będzie dopiero od wejścia w życie nowelizacji. Nie będą do niego wliczane okresy zatrudnienia przypadające przed 22.02.2016 r, jak również umowa na okres próbny.

  • Limit ilości umów terminowych

​Dotychczasowe przepisy dopuszczają zawarcie dwóch kolejnych umów o pracę na czas określony, trzecia umowa podpisana między tymi samymi stosunku pracy powinna być zawarta na czas nieokreślony. Również w tym zakresie ustawodawca przewidział zmiany. Zwiększył bowiem maksymalną liczbę umów  z dwóch do trzech. W odniesieniu do powyższych zmian bez znaczenia pozostaje fakt, czy terminowe umowy o pracę zostaną zawarte jedna po drugiej, czy też wystąpią pomiędzy nimi przerwy. Przekroczenie powyższych limitów spowoduje, że pracownik zatrudniony na podstawie umowy terminowej będzie uznawany automatycznie za zatrudnionego na czas nieokreślony.

  • Wypowiedzenie umowy na czas określony

​Do tej pory, rozwiązanie umowy terminowej było możliwe, pod warunkiem zawarcia w niej klauzuli o 2-tygodniowym okresie wypowiedzenia. Dodatkowym warunkiem było zawarcie umowy na okres przekraczający 6 miesięcy. Po zmianach przepisów Kodeksu Pracy wprowadzona zostanie ustawowa możliwość wypowiadania omawianego rodzaju umów, która zależeć będzie od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Okresy wypowiedzenia wynosić będą:
– 2 tygodnie – okres zatrudnienia poniżej 6 miesięcy
– 1 miesiąc – okres zatrudnienia co najmniej 6 miesięcy
– 3 miesiące – okres zatrudnienia co najmniej 3 lata
Do okresu zatrudnienia wliczane będą wszystkie okresy zatrudnienia u danego pracodawcy, niezależnie od przerw między nimi oraz rodzaju zawartych umów. Wyjątkiem będą umowy zawarte przed dniem 22 lutego 2016 roku, trwające w tym dniu, zawarte na okres do 6 miesięcy lub powyżej 6 miesięcy, w których nie przewidziano możliwości ich rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. Wobec tych umów zastosowanie znajdą przepisy w brzmieniu sprzed nowelizacji, tj. nie będzie ich można rozwiązać za wypowiedzeniem.

Related Posts

Biuro rachunkowe Poznań

01

wrz
Poradniki i artykuły

Termin rozliczenia podróży służbowej

Pracownik powinien dokonać rozliczenia podróży służbowej w terminie 14 dni od jej zakończenia. Powinien przekazać pracodawcy dokumenty potwierdzające poszczególne wydatki oraz oświadczenia zawierające informacje mające wpływ na prawo do poszczególnych świadczeń z tytułu podróży służbowej oraz ich wysokość. Przy braku szczególnych okoliczności, takich jak np. wypadek czy choroba pracownika, niedotrzymanie 14-dniowego terminu na złożenie dokumentów stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych. Może zatem pociągać za sobą odpowiedzialność porządkową zatrudnionej osoby. Może to być związane z karą upomnienia lub nagany (art. 108 kodeksu pracy). Podsumowując: Termin rozliczenia podróży służbowej to 14 dni od jej zakończeniu !.

Termin rozliczenia podróży służbowej - Kadry i płace

01

sie
Poradniki i artykuły

Wypłata wynagrodzenia a rozwiązanie umowy

W związku z rozwiązaniem umowy o pracę powinna nastąpić wypłata należnych pracownikowi świadczeń – odpowiedniej kwoty wynagrodzenia, ekwiwalentu pieniężnego za urlop, ewentualnych odpraw, innych świadczeń (np. nierozliczone świadczenia z tytułu podroży służbowych). Należy przyjąć, że dniem wymagalności jest w tym przypadku, ostatni dzień zatrudnienia. Inaczej będzie z tymi tylko składnikami wynagrodzenia, których naliczenie wymaga „zamknięcia” pewnego okresu (np. premia kwartalna uzależniona od wyników wypracowanych przez zespół pracowników) – takie świadczenie wypłacone będzie w terminie przewidzianym w obowiązujących u pracodawcy regulacjach wewnętrznych. Wypłata wynagrodzenia a rozwiązanie umowy

Termin rozliczenia podróży służbowej - Jak rozliczać najem prywatny

29

lip
Poradniki i artykuły

Jak rozliczać najem prywatny

Nowelizacja Polskiego Ładu weszła w życie 1 lipca 2022 roku. Dotyka ona także osób rozliczających przychody z najmu w formie ryczałtu. Zmiana skali podatkowej w trakcie roku ze stawki podatku z 17 na 12 proc. oraz likwidacja ulgi dla klasy średniej. Mogłoby się okazać, że niektóre osoby, które wynajmują np. mieszkanie i wybrały w roku 2022 opodatkowania tych przychodów na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych straciłyby na tym wyborze. Postanowiono, że w przypadku osób, które osiągają przychodu z najmu i w roku 2022 zdecydowały się na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będą mogły wybrać opodatkowania tych przychodów w oparciu o skalę[…]

Termin rozliczenia podróży służbowej

01

cze
Poradniki i artykuły

Od lipca duże zmiany w Polskim Ładzie i rozliczeniach PIT

Najprawdopodobniej od 1 lipca podatnicy będą musieli się zmierzyć z nowym brzmieniem przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Chodzi tutaj m.in. o: obniżenie podatku PIT do 12 proc. (wprowadzenie nowej skali podatkowej)  likwidacja ulgi dla klasy średniej zmiany w możliwości rozliczenia się z dzieckiem przez samotnych rodziców wyższy limit przy uldze na dziecko nowa kwota zmniejszająca podatek możliwość zmiany formy opodatkowania na skalę podatkową możliwość częściowego odliczenia składki zdrowotnej przez wybraną grupę podatników wprowadzenie tzw. hipotetycznego podatku należnego za 2022 r.