Dzisiaj mija termin przekazania podatnikom i właściwym dla nich Urzędom Skarbowym informacji PIT-11. Dla płatników rozliczających podatek za nie więcej niż 5 podatników, którzy zdecydowali się na pisemną formę przekazania PIT-11 do Urzędu Skarbowego, termin upłynął 1 lutego br.
Informacja PIT-11 to formularz, w którym pracodawca wykazuje w jakiej wysokości wyliczył i odprowadził składki oraz zaliczki na podatek dochodowy za osoby uzyskujące przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, jak również zasiłki pieniężne wypłacane przez zakład pracy. Informację PIT-11 przygotowują również płatnicy m.in. dla osób uzyskujących przychody z tytułu umów zlecenia, umów o dzieło oraz przychody z praw autorskich oraz praw pokrewnych.
PIT-11 płatnicy nie wystawią w przypadku, gdy rozliczają swoich pracowników na formularzu PIT-40. Informacji takiej nie otrzymają również osoby uzyskujące wypłaty z tytułu umów zlecenia i innych umów rozliczanych w ramach działalności wykonywanej osobiście, jeżeli kwota określona w umowie nie przekracza 200 zł. Przychód taki nie podlega bowiem opodatkowaniu na zasadach ogólnych, gdyż obciążony jest ryczałtem w wysokości 18% przychodu. Tym samym podatnik nie ma obowiązku obliczania zobowiązania względem organu podatkowego, ale także wykazania go w rocznej deklaracji podatkowej.
Informację PIT-11 należy sporządzić w formularzu w wersji 23, w którym w stosunku do poprzedniej wersji formularza, pojawiły się nowe pola. Powyższa zmiana jest konsekwencją dyrektywy Rady 2011/16/UE zgodnie z którą Polska została zobowiązana do zebrania informacji o dochodach osób będących polskimi nierezydentami.
Zgodnie z dotychczasowym porządkiem prawnym, gdy pracownik traktowany był jako nierezydent podatkowy w Polsce, płatnik zobowiązany był jedynie do wpisania zagranicznego adresu zamieszkania oraz przesłania formularza PIT-11 do Urzędu Skarbowego właściwego dla nierezydentów. Od 2016 roku na płatniku spoczywa obowiązek zweryfikowania statusu rezydencji podatkowej pracownika i wskazania czy podatnik ma:
- nieograniczony obowiązek podatkowy (tj. jest rezydentem podatkowym w Polsce, opodatkowującym tutaj swoje dochody);
- ograniczony obowiązek podatkowy (tj. jest polskim nierezydentem podatkowym, opodatkowującym jedynie dochody uzyskane ze źródeł położonych w Polsce).
Płatnik będzie tym samym zmuszony do pozyskania informacji na temat centrum interesów osobistych i gospodarczych pracownika, okresu jego pobytu na terenie Polski oraz uznania za rezydenta podatkowego innego kraju niż Polska. Oprócz adresu zagranicznego w informacji PIT-11 płatnik będzie zobowiązany również podać zagraniczny numer identyfikacji podatkowej pracownika lub jeżeli takiego numeru nie uzyskał – numeru dokumentu tożsamości wydanego w państwie rezydencji.