Ostatni dzień na PIT-11

Dzisiaj mija termin przekazania podatnikom i właściwym dla nich Urzędom Skarbowym informacji PIT-11. Dla płatników rozliczających podatek za nie więcej niż 5 podatników, którzy zdecydowali się na pisemną formę przekazania PIT-11 do Urzędu Skarbowego, termin upłynął 1 lutego br. 


Informacja PIT-11 to formularz, w którym pracodawca wykazuje w jakiej wysokości wyliczył i odprowadził składki oraz zaliczki na podatek dochodowy za osoby uzyskujące przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, jak również zasiłki pieniężne wypłacane przez zakład pracy. Informację PIT-11 przygotowują również płatnicy m.in. dla osób uzyskujących przychody z tytułu umów zlecenia, umów o dzieło oraz przychody z praw autorskich oraz praw pokrewnych.
PIT-11 płatnicy nie wystawią w przypadku, gdy rozliczają swoich pracowników na formularzu PIT-40. Informacji takiej nie otrzymają również osoby uzyskujące wypłaty z tytułu umów zlecenia i innych umów rozliczanych w ramach działalności wykonywanej osobiście, jeżeli kwota określona w umowie nie przekracza 200 zł. Przychód taki nie podlega bowiem opodatkowaniu na zasadach ogólnych, gdyż obciążony jest ryczałtem w wysokości 18% przychodu. Tym samym podatnik nie ma obowiązku obliczania zobowiązania względem organu podatkowego, ale także wykazania go w rocznej deklaracji podatkowej.
Informację PIT-11 należy sporządzić w formularzu w wersji 23, w którym w stosunku do poprzedniej wersji formularza, pojawiły się nowe pola. Powyższa zmiana jest konsekwencją dyrektywy Rady 2011/16/UE zgodnie z którą Polska została zobowiązana do zebrania informacji o dochodach osób będących polskimi nierezydentami. 
Zgodnie z dotychczasowym porządkiem prawnym, gdy pracownik traktowany był jako nierezydent podatkowy w Polsce, płatnik zobowiązany był jedynie do wpisania zagranicznego adresu zamieszkania oraz przesłania formularza PIT-11 do Urzędu Skarbowego właściwego dla nierezydentów. Od 2016 roku na płatniku spoczywa obowiązek zweryfikowania statusu rezydencji podatkowej pracownika i wskazania czy podatnik ma:

  • nieograniczony obowiązek podatkowy (tj. jest rezydentem podatkowym w Polsce, opodatkowującym tutaj swoje dochody);
  • ograniczony obowiązek podatkowy (tj. jest polskim nierezydentem podatkowym, opodatkowującym jedynie dochody uzyskane ze źródeł położonych w Polsce).

Płatnik będzie tym samym zmuszony do pozyskania informacji na temat centrum interesów osobistych i gospodarczych pracownika, okresu jego pobytu na terenie Polski oraz uznania za rezydenta podatkowego innego kraju niż Polska. Oprócz adresu zagranicznego w informacji PIT-11 płatnik będzie zobowiązany również podać zagraniczny numer identyfikacji podatkowej pracownika lub jeżeli takiego numeru nie uzyskał – numeru dokumentu tożsamości wydanego w państwie rezydencji.

Related Posts

Biuro rachunkowe Poznań

01

wrz
Poradniki i artykuły

Termin rozliczenia podróży służbowej

Pracownik powinien dokonać rozliczenia podróży służbowej w terminie 14 dni od jej zakończenia. Powinien przekazać pracodawcy dokumenty potwierdzające poszczególne wydatki oraz oświadczenia zawierające informacje mające wpływ na prawo do poszczególnych świadczeń z tytułu podróży służbowej oraz ich wysokość. Przy braku szczególnych okoliczności, takich jak np. wypadek czy choroba pracownika, niedotrzymanie 14-dniowego terminu na złożenie dokumentów stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych. Może zatem pociągać za sobą odpowiedzialność porządkową zatrudnionej osoby. Może to być związane z karą upomnienia lub nagany (art. 108 kodeksu pracy). Podsumowując: Termin rozliczenia podróży służbowej to 14 dni od jej zakończeniu !.

Termin rozliczenia podróży służbowej - Kadry i płace

01

sie
Poradniki i artykuły

Wypłata wynagrodzenia a rozwiązanie umowy

W związku z rozwiązaniem umowy o pracę powinna nastąpić wypłata należnych pracownikowi świadczeń – odpowiedniej kwoty wynagrodzenia, ekwiwalentu pieniężnego za urlop, ewentualnych odpraw, innych świadczeń (np. nierozliczone świadczenia z tytułu podroży służbowych). Należy przyjąć, że dniem wymagalności jest w tym przypadku, ostatni dzień zatrudnienia. Inaczej będzie z tymi tylko składnikami wynagrodzenia, których naliczenie wymaga „zamknięcia” pewnego okresu (np. premia kwartalna uzależniona od wyników wypracowanych przez zespół pracowników) – takie świadczenie wypłacone będzie w terminie przewidzianym w obowiązujących u pracodawcy regulacjach wewnętrznych. Wypłata wynagrodzenia a rozwiązanie umowy

Termin rozliczenia podróży służbowej - Jak rozliczać najem prywatny

29

lip
Poradniki i artykuły

Jak rozliczać najem prywatny

Nowelizacja Polskiego Ładu weszła w życie 1 lipca 2022 roku. Dotyka ona także osób rozliczających przychody z najmu w formie ryczałtu. Zmiana skali podatkowej w trakcie roku ze stawki podatku z 17 na 12 proc. oraz likwidacja ulgi dla klasy średniej. Mogłoby się okazać, że niektóre osoby, które wynajmują np. mieszkanie i wybrały w roku 2022 opodatkowania tych przychodów na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych straciłyby na tym wyborze. Postanowiono, że w przypadku osób, które osiągają przychodu z najmu i w roku 2022 zdecydowały się na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będą mogły wybrać opodatkowania tych przychodów w oparciu o skalę[…]

Termin rozliczenia podróży służbowej

01

cze
Poradniki i artykuły

Od lipca duże zmiany w Polskim Ładzie i rozliczeniach PIT

Najprawdopodobniej od 1 lipca podatnicy będą musieli się zmierzyć z nowym brzmieniem przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Chodzi tutaj m.in. o: obniżenie podatku PIT do 12 proc. (wprowadzenie nowej skali podatkowej)  likwidacja ulgi dla klasy średniej zmiany w możliwości rozliczenia się z dzieckiem przez samotnych rodziców wyższy limit przy uldze na dziecko nowa kwota zmniejszająca podatek możliwość zmiany formy opodatkowania na skalę podatkową możliwość częściowego odliczenia składki zdrowotnej przez wybraną grupę podatników wprowadzenie tzw. hipotetycznego podatku należnego za 2022 r.