Biuro rachunkowe Poznań

30

wrz.

Faktura VAT w języku obcym?

Jak wiadomo czasem zdarza się firmom dokonywać transakcji z podmiotami zagranicznymi, a czasami stanowi to większość w firmie. Czy zatem nie można  czy można wpisywać koszty osiągnięte w tych transakcjach gdyż te faktury nie są wystawione z języku polskim? Oczywiście, że tak w ustawie o VAT nie ma zapisanego wymogu, że faktury,które zaliczamy w koszta muszą być tylko wystawione w języku polskim. Natomiast Ustawa o rachunkowości nie posada w sobie żadnego przypisu mówiącego o konieczności tłumaczenia tej faktury by móc ją wprowadzić do ksiąg rachunkowych, a co za tym indzie uznać za dowód księgowy. Oczywiście każdy przedsiębiorca, który dokonuje takich […]

Do jakiego US złożyć deklarację VAT-7?

Od stycznia 2016 roku zostały wprowadzone zmiany dotyczące właściwości Urzędu Skarbowego, do którego należy składać deklarację VAT-7. Stąd też wszyscy podatnicy VAT musieli dokonać zmiany US gdzie odprowadzali podatek od towarów i usług jeżeli natenczas był on niezgodny. Właściwość Urzędu Skarbowego to inaczej określenie miejsca gdzie podatnik powinien składać deklarację VAT-7 lub VAT-7K. W latach poprzedzających rok 2016 obowiązywało składanie deklaracji VAT do urzędów, które były odpowiednio dobrane do miejsca prowadzenia działalności, a PIT składany zgodnie z miejscem zamieszkania. Zmiana ta jest dokładnie określona w art. 17 Ordynacji podatkowej, tj: „właściwość miejscową organów podatkowych ustala się według miejsca zamieszkania albo[…]