Wysokie koszta za odwołanie pracownika z urlopu

Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego wiąże się z kosztami poniesionymi przez pracodawcę jak również są sytuacje, które nie pozwalają na taką czynność. Koszty, które może ponieść pracodawca są rożnego rodzaju i może być to duży cios dla firmy więc warto się nad tym poważnie zastanowić i rozważyć inne możliwości rozwiązania problemów.

Każdy pracownik może wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o udzielenie mu urlopu wypoczynkowego. Urlop wypoczynkowy dzielimy na 2 rodzaje pod względem ilości dni 20 dni i 26 dni. Jeżeli pracownik  w swoim życiu przepracuje poniżej 10 lat (sumując wykonywane wcześniej prace), to wówczas posiada 20 dni, a jeśli przekroczy próg 10 lat to przechodzi na wyższy poziom i od tej pory posiada 26 dni urlopu do wykorzystania w całym roku. Do tego urlopu oczywiście zawsze mogą dojść dodatkowe dni, a mianowicie jeżeli święto przypada w dzień wolny od pracy, to pracownik może wziąć dzień urlopu za to święto. Jeżeli pracownik nie wybierze całego urlopu wypoczynkowego, to nie wiąże się z tym, że ten urlop przepada ponieważ może, a co do zasady musi wykorzystać go do września kolejnego roku najpóźniej. Natomiast ta zasada nie tyczy się wzięcia urlopu za święta przypadające w dni wolne od pracy, niewybranie takiego urlopu jest jednoznaczne z straceniem tego dnia.

Obecnie w wielu firmach pracownicy przekazują swojemu pracodawcy wcześniej rozpisany urlop ponieważ niektóre zawody tego wymagają. Zdarzają się takie sytuacje w firmie typu jakaś awaria czy nieprzewidziana kontrola i wtedy jest pilnie potrzebny dany pracownik, a niestety przebywa na urlopie wypoczynkowym. W takiej właśnie sytuacji może pracodawca dogadać się z pracownikiem i poprosić go o np. o pomoc telefoniczną, mailową w celu rozwiązania danego problemu (jeśli nie wymagana jest jego obecność) lub też może poprosić o przyjazd. Takie właśnie rozwiązanie poleca większość prawników aby uniknąć jakichkolwiek związanych z tym wielkich kosztów.

Jeżeli następuje taka sytuacja, że jest potrzebny pracownik i mimo wszelkich prób rozwiązania tego problemu nie udało się nic zrobić, to przepisy dopuszczają w takiej sytuacji odwołanie pracownika z urlop wypoczynkowego, nie jest ważne w jaki sposób zostało to przeprowadzone. Pracodawca musi jednak pamiętać o tym aby podczas podjęcia takiej decyzji nieważne w jaki sposób poinformował pracownika o tym, że zostaje odwołany z urlopu ponieważ występuje ważny problem. Wyjątkiem jest to, że pracodawca nie może informować o pracownika o odwołaniu przez osoby przecie np. innych członków rodziny czy sąsiadów, musi próbować się z nim skontaktować telefonicznie, wiadomością SMS lub mailowo. Gdy już dotrze taka informacja do pracownika to nie może pracownik z taką decyzją się nie zgodzić  i wraz z pracodawcą muszą ustalić realny termin powrotu pracownika.

Jak już dojdzie do takiego odwołania to pracodawca musi być świadomy tego , że powinien zwrócić pracownikowi:

–  koszty za niewykorzystany w związku z odwołaniem pobyt w hotelu, który jak wiemy niepodległa zwrotowi,
–  wykupione wycieczki, z kotnych pracownik w zaistniałej sytuacji nie mógł wziąć udziału (jeżeli przebywa on na czasach ze swoim dzieckiem i musi z nim wracać to również za dziecko muszą być zwrócone koszta; jeżeli podróżuje z małżonkiem to nie są zwracane koszty za małżonka i dziecko , bo wówczas dziecko może zostać pod opieką rodziny),
–  koszty za podróż powrotną z urlopu do miejsca pracy nieważne jakim środkiem transportu,
–  koszta podróży w obie strony ( tj. m. wypoczynku – praca, praca – m. wypoczynku) jeżeli pracownik rozwiązał problem w kilka godzin i może kontynuować swój wypoczynek.

Inne koszta poniesione z taka podróżą nie są zwracane i pracownik nie może domagać się o ich zwrot. Jeżeli pracownik jest odwoływany z urlopu wypoczynkowego po to aby mu wręczyć wypowiedzenie umowy to taka czynność jest nieważna i sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego może  się wiązać się z konfliktem między pracownikiem albo pracodawcą ale to niestety muszą oni sami rozwiązać. Zatem należy się zastanowić w jaki sposób dokonać takiego odwołania by nie powstały takie konflikty i mając świadomość pojawienia się kosztów przez to. 

Related Posts

Biuro rachunkowe Poznań

01

wrz
Poradniki i artykuły

Termin rozliczenia podróży służbowej

Pracownik powinien dokonać rozliczenia podróży służbowej w terminie 14 dni od jej zakończenia. Powinien przekazać pracodawcy dokumenty potwierdzające poszczególne wydatki oraz oświadczenia zawierające informacje mające wpływ na prawo do poszczególnych świadczeń z tytułu podróży służbowej oraz ich wysokość. Przy braku szczególnych okoliczności, takich jak np. wypadek czy choroba pracownika, niedotrzymanie 14-dniowego terminu na złożenie dokumentów stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych. Może zatem pociągać za sobą odpowiedzialność porządkową zatrudnionej osoby. Może to być związane z karą upomnienia lub nagany (art. 108 kodeksu pracy). Podsumowując: Termin rozliczenia podróży służbowej to 14 dni od jej zakończeniu !.

Termin rozliczenia podróży służbowej - Kadry i płace

01

sie
Poradniki i artykuły

Wypłata wynagrodzenia a rozwiązanie umowy

W związku z rozwiązaniem umowy o pracę powinna nastąpić wypłata należnych pracownikowi świadczeń – odpowiedniej kwoty wynagrodzenia, ekwiwalentu pieniężnego za urlop, ewentualnych odpraw, innych świadczeń (np. nierozliczone świadczenia z tytułu podroży służbowych). Należy przyjąć, że dniem wymagalności jest w tym przypadku, ostatni dzień zatrudnienia. Inaczej będzie z tymi tylko składnikami wynagrodzenia, których naliczenie wymaga „zamknięcia” pewnego okresu (np. premia kwartalna uzależniona od wyników wypracowanych przez zespół pracowników) – takie świadczenie wypłacone będzie w terminie przewidzianym w obowiązujących u pracodawcy regulacjach wewnętrznych. Wypłata wynagrodzenia a rozwiązanie umowy

Termin rozliczenia podróży służbowej - Jak rozliczać najem prywatny

29

lip
Poradniki i artykuły

Jak rozliczać najem prywatny

Nowelizacja Polskiego Ładu weszła w życie 1 lipca 2022 roku. Dotyka ona także osób rozliczających przychody z najmu w formie ryczałtu. Zmiana skali podatkowej w trakcie roku ze stawki podatku z 17 na 12 proc. oraz likwidacja ulgi dla klasy średniej. Mogłoby się okazać, że niektóre osoby, które wynajmują np. mieszkanie i wybrały w roku 2022 opodatkowania tych przychodów na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych straciłyby na tym wyborze. Postanowiono, że w przypadku osób, które osiągają przychodu z najmu i w roku 2022 zdecydowały się na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będą mogły wybrać opodatkowania tych przychodów w oparciu o skalę[…]

Termin rozliczenia podróży służbowej

01

cze
Poradniki i artykuły

Od lipca duże zmiany w Polskim Ładzie i rozliczeniach PIT

Najprawdopodobniej od 1 lipca podatnicy będą musieli się zmierzyć z nowym brzmieniem przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Chodzi tutaj m.in. o: obniżenie podatku PIT do 12 proc. (wprowadzenie nowej skali podatkowej)  likwidacja ulgi dla klasy średniej zmiany w możliwości rozliczenia się z dzieckiem przez samotnych rodziców wyższy limit przy uldze na dziecko nowa kwota zmniejszająca podatek możliwość zmiany formy opodatkowania na skalę podatkową możliwość częściowego odliczenia składki zdrowotnej przez wybraną grupę podatników wprowadzenie tzw. hipotetycznego podatku należnego za 2022 r.