Zwrot nadpłaty z zeznania rocznego

Z końcem lipca zbliża się ostateczny termin, w którym urzędy skarbowe powinny zwrócić podatnikom nadpłatę podatku dochodowego wykazaną w rocznym zeznaniu podatkowym, których obowiązek złożenia przypada ostatniego dnia kwietnia. Powyższe wynika z zapisów Ordynacji Podatkowej, zgodnie z którą, maksymalny termin zwrotu nadpłaty wynosi 3 miesiące od dnia złożenia zeznania rocznego. Naturalną sytuacją jest, że im wcześniej złożone zostanie zeznanie za rok ubiegły, tym bardziej prawdopodobny jest wcześniejszy odbiór nadpłaconej wartości zaliczek na podatek dochodowy.
Cała procedura zwrotu wydłuża się w przypadku złożenia korekty zeznania rocznego. Wówczas termin 3 miesięcy liczony jest „od nowa”, tj. od dnia złożenia korekty.
Ze statystyk wynika, że najszybszy zwrot pieniędzy otrzymują osoby, które roczną deklarację prześlą drogą elektroniczną. Na zwrot w preferencyjnym terminie (30 dni) mogą liczyć także rodziny wielodzietne (tj. wychowujące co najmniej 3 dzieci), korzystające z Karty Dużej Rodziny. Jedynym warunkiem w tym przypadku jest konieczność złożenia zeznania w formie elektronicznej. Urzędy skarbowe dokonują bieżącej selekcji zeznań, w których wykazana została nadpłata podatku w związku ze skorzystaniem z ulgi prorodzinnej, dzięki czemu wyłaniani są podatnicy, którym przysługuje zwrot we wcześniejszym terminie.
Nie zawsze jednak wykazując nadpłatę w zeznaniu rocznym fiskus będzie zobowiązany ją wypłacić. W przypadku, gdy podatnik posiada zaległości w zobowiązaniach wobec państwa, wykazana nadpłata zostanie w pierwszej kolejności rozliczona na poczet tych zaległości wraz z odsetkami oraz na rozliczenie bieżących zobowiązań. Również w przypadku drobnych kwot, tj. nieprzekraczających 11,60 zł (wartości kosztów upomnienia), co do zasady nadpłata nie podlega zwrotowi. Podatnik może wystąpić w formie pisemnej o należny mu zwrot, który odbiera wówczas w kasie urzędu skarbowego.
Najkorzystniejszą formą zwrotu wydaje się być przelew bankowy, za którym przemawia szybka realizacja płatności oraz brak dodatkowych kosztów. W tym przypadku warto pamiętać, aby urząd skarbowy, do którego składamy roczny PIT, miał w swojej bazie aktualny formularz ZAP-3 z właściwym numerem rachunku bankowego. W innym przypadku nadpłacony podatek wysyłany jest przekazem pocztowym, przy którym kwota zwrotu jest automatycznie umniejszana o koszt 5,20 zł powiększony o 1 procent wartości przekazu, co przy dużych wartościach zwrotu może okazać się sporym uszczupleniem nadpłaty.
Warto wiedzieć, iż za spóźniony zwrot urząd skarbowy zobowiązany jest zapłacić podatnikowi karne odsetki, dlatego też rzadko zdarzają się sytuacje z opóźnianiem należnego zwrotu.

Related Posts

Biuro rachunkowe Poznań

01

wrz
Poradniki i artykuły

Termin rozliczenia podróży służbowej

Pracownik powinien dokonać rozliczenia podróży służbowej w terminie 14 dni od jej zakończenia. Powinien przekazać pracodawcy dokumenty potwierdzające poszczególne wydatki oraz oświadczenia zawierające informacje mające wpływ na prawo do poszczególnych świadczeń z tytułu podróży służbowej oraz ich wysokość. Przy braku szczególnych okoliczności, takich jak np. wypadek czy choroba pracownika, niedotrzymanie 14-dniowego terminu na złożenie dokumentów stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych. Może zatem pociągać za sobą odpowiedzialność porządkową zatrudnionej osoby. Może to być związane z karą upomnienia lub nagany (art. 108 kodeksu pracy). Podsumowując: Termin rozliczenia podróży służbowej to 14 dni od jej zakończeniu !.

Termin rozliczenia podróży służbowej - Kadry i płace

01

sie
Poradniki i artykuły

Wypłata wynagrodzenia a rozwiązanie umowy

W związku z rozwiązaniem umowy o pracę powinna nastąpić wypłata należnych pracownikowi świadczeń – odpowiedniej kwoty wynagrodzenia, ekwiwalentu pieniężnego za urlop, ewentualnych odpraw, innych świadczeń (np. nierozliczone świadczenia z tytułu podroży służbowych). Należy przyjąć, że dniem wymagalności jest w tym przypadku, ostatni dzień zatrudnienia. Inaczej będzie z tymi tylko składnikami wynagrodzenia, których naliczenie wymaga „zamknięcia” pewnego okresu (np. premia kwartalna uzależniona od wyników wypracowanych przez zespół pracowników) – takie świadczenie wypłacone będzie w terminie przewidzianym w obowiązujących u pracodawcy regulacjach wewnętrznych. Wypłata wynagrodzenia a rozwiązanie umowy

Termin rozliczenia podróży służbowej - Jak rozliczać najem prywatny

29

lip
Poradniki i artykuły

Jak rozliczać najem prywatny

Nowelizacja Polskiego Ładu weszła w życie 1 lipca 2022 roku. Dotyka ona także osób rozliczających przychody z najmu w formie ryczałtu. Zmiana skali podatkowej w trakcie roku ze stawki podatku z 17 na 12 proc. oraz likwidacja ulgi dla klasy średniej. Mogłoby się okazać, że niektóre osoby, które wynajmują np. mieszkanie i wybrały w roku 2022 opodatkowania tych przychodów na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych straciłyby na tym wyborze. Postanowiono, że w przypadku osób, które osiągają przychodu z najmu i w roku 2022 zdecydowały się na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będą mogły wybrać opodatkowania tych przychodów w oparciu o skalę[…]

Termin rozliczenia podróży służbowej

01

cze
Poradniki i artykuły

Od lipca duże zmiany w Polskim Ładzie i rozliczeniach PIT

Najprawdopodobniej od 1 lipca podatnicy będą musieli się zmierzyć z nowym brzmieniem przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Chodzi tutaj m.in. o: obniżenie podatku PIT do 12 proc. (wprowadzenie nowej skali podatkowej)  likwidacja ulgi dla klasy średniej zmiany w możliwości rozliczenia się z dzieckiem przez samotnych rodziców wyższy limit przy uldze na dziecko nowa kwota zmniejszająca podatek możliwość zmiany formy opodatkowania na skalę podatkową możliwość częściowego odliczenia składki zdrowotnej przez wybraną grupę podatników wprowadzenie tzw. hipotetycznego podatku należnego za 2022 r.