Biuro rachunkowe Poznań

Czy przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej warto skorzystać z pomocy księgowej?

Działalność gospodarcza to nie tylko pomysł na własny biznes i jego wcielanie w życie, ale także konieczność spełniania rozmaitych wymogów formalnych. Każda firma musi księgować wszystkie zdarzenia gospodarcze, w jakich bierze udział, przygotowywać różnego rodzaju sprawozdania i wreszcie rozliczać się z fiskusem. Wiele osób rozpoczynających działalność gospodarczą zastanawia się nad tym, czy lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalnego biura księgowego, czy też samodzielne prowadzenie księgowości. Sprawdźmy, które rozwiązanie będzie bardziej korzystne.

Specyfika prowadzenia własnej firmy a usługi biura księgowego

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest dużym obciążeniem. W zależności od wielkości firmy trzeba dbać o zdobywanie i wykonywanie zleceń. W przypadku działalności jednoosobowej wszystkie zadania trzeba realizować samemu. Gdy firma jest większa i zatrudnia pracowników, na właścicielu spoczywają obowiązki związane z kierowaniem ludźmi, nadzorowaniem wykonywanych przez nich prac i dbaniem o ciągły rozwój przedsiębiorstwa. W obu tych przypadkach wykonywanie wszystkich obowiązków pochłania sporo czasu. Myśląc o samodzielnym prowadzeniu księgowości, warto rozważyć czy wystarczy nam czasu na dodatkowe zadania.

Czy przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej warto skorzystać z pomocy księgowej?

Prowadzenie księgowości nie ogranicza się do wpisywania danych w programie komputerowym. Do prawidłowego ewidencjonowania różnych kosztów potrzebna jest także
specjalistyczna wiedza z zakresu prawa podatkowego. Trzeba nie tylko znać poszczególne przepisy, ale również orientować się w tym, jak interpretują je urzędy skarbowe i sądy. Dodatkowym problemem jest to, że przepisy ulegają częstym zmianom. Pojawiają się nowe regulacje, często po wprowadzeniu jakiegoś aktu prawnego zmienia się interpretacja różnych przepisów, które są wzajemnie powiązane. Chcąc samodzielnie prowadzić księgowość, trzeba śledzić wszystkie zmiany prawa.
Trzeba także pamiętać o odpowiedzialności za popełnione błędy i karach za niedopatrzenia i pomyłki. Konsekwencje złego rozliczania kosztów czy niedopełnienia różnych obowiązków mogą oznaczać konieczność płacenia odsetek, czy dopłat podatku. W wielu przypadkach może też grozić wysoka grzywna.

Czy przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej warto skorzystać z pomocy księgowej?

Samodzielne prowadzenie księgowości w większości przypadków będzie nieopłacalne. Wysokość nakładów, jakie trzeba ponieść, jest niewspółmierna do ewentualnych zysków.  Profesjonalne biuro księgowe oznacza nie tylko rzetelnie prowadzoną dokumentację, ale także prawidłowe rozliczenia z fiskusem, a dla przedsiębiorcy więcej czasu na zajmowanie się rozwojem własnej firmy.

Więc odpowiadając na pytanie: „Czy przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej warto skorzystać z pomocy księgowej?” – oczywiście że warto. Pomoże ci to uniknąć dużej ilości problemów związanych z błędnie prowadzoną księgowością.

Related Posts

Biuro rachunkowe Poznań

01

wrz
Poradniki i artykuły

Termin rozliczenia podróży służbowej

Pracownik powinien dokonać rozliczenia podróży służbowej w terminie 14 dni od jej zakończenia. Powinien przekazać pracodawcy dokumenty potwierdzające poszczególne wydatki oraz oświadczenia zawierające informacje mające wpływ na prawo do poszczególnych świadczeń z tytułu podróży służbowej oraz ich wysokość. Przy braku szczególnych okoliczności, takich jak np. wypadek czy choroba pracownika, niedotrzymanie 14-dniowego terminu na złożenie dokumentów stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych. Może zatem pociągać za sobą odpowiedzialność porządkową zatrudnionej osoby. Może to być związane z karą upomnienia lub nagany (art. 108 kodeksu pracy). Podsumowując: Termin rozliczenia podróży służbowej to 14 dni od jej zakończeniu !.

Termin rozliczenia podróży służbowej - Kadry i płace

01

sie
Poradniki i artykuły

Wypłata wynagrodzenia a rozwiązanie umowy

W związku z rozwiązaniem umowy o pracę powinna nastąpić wypłata należnych pracownikowi świadczeń – odpowiedniej kwoty wynagrodzenia, ekwiwalentu pieniężnego za urlop, ewentualnych odpraw, innych świadczeń (np. nierozliczone świadczenia z tytułu podroży służbowych). Należy przyjąć, że dniem wymagalności jest w tym przypadku, ostatni dzień zatrudnienia. Inaczej będzie z tymi tylko składnikami wynagrodzenia, których naliczenie wymaga „zamknięcia” pewnego okresu (np. premia kwartalna uzależniona od wyników wypracowanych przez zespół pracowników) – takie świadczenie wypłacone będzie w terminie przewidzianym w obowiązujących u pracodawcy regulacjach wewnętrznych. Wypłata wynagrodzenia a rozwiązanie umowy

Termin rozliczenia podróży służbowej - Jak rozliczać najem prywatny

29

lip
Poradniki i artykuły

Jak rozliczać najem prywatny

Nowelizacja Polskiego Ładu weszła w życie 1 lipca 2022 roku. Dotyka ona także osób rozliczających przychody z najmu w formie ryczałtu. Zmiana skali podatkowej w trakcie roku ze stawki podatku z 17 na 12 proc. oraz likwidacja ulgi dla klasy średniej. Mogłoby się okazać, że niektóre osoby, które wynajmują np. mieszkanie i wybrały w roku 2022 opodatkowania tych przychodów na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych straciłyby na tym wyborze. Postanowiono, że w przypadku osób, które osiągają przychodu z najmu i w roku 2022 zdecydowały się na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będą mogły wybrać opodatkowania tych przychodów w oparciu o skalę[…]

Termin rozliczenia podróży służbowej

01

cze
Poradniki i artykuły

Od lipca duże zmiany w Polskim Ładzie i rozliczeniach PIT

Najprawdopodobniej od 1 lipca podatnicy będą musieli się zmierzyć z nowym brzmieniem przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Chodzi tutaj m.in. o: obniżenie podatku PIT do 12 proc. (wprowadzenie nowej skali podatkowej)  likwidacja ulgi dla klasy średniej zmiany w możliwości rozliczenia się z dzieckiem przez samotnych rodziców wyższy limit przy uldze na dziecko nowa kwota zmniejszająca podatek możliwość zmiany formy opodatkowania na skalę podatkową możliwość częściowego odliczenia składki zdrowotnej przez wybraną grupę podatników wprowadzenie tzw. hipotetycznego podatku należnego za 2022 r.