Biuro rachunkowe Poznań

Czy przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej warto skorzystać z pomocy księgowej?

Działalność gospodarcza to nie tylko pomysł na własny biznes i jego wcielanie w życie, ale także konieczność spełniania rozmaitych wymogów formalnych. Każda firma musi księgować wszystkie zdarzenia gospodarcze, w jakich bierze udział, przygotowywać różnego rodzaju sprawozdania i wreszcie rozliczać się z fiskusem. Wiele osób rozpoczynających działalność gospodarczą zastanawia się nad tym, czy lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalnego biura księgowego, czy też samodzielne prowadzenie księgowości. Sprawdźmy, które rozwiązanie będzie bardziej korzystne.

Specyfika prowadzenia własnej firmy a usługi biura księgowego

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest dużym obciążeniem. W zależności od wielkości firmy trzeba dbać o zdobywanie i wykonywanie zleceń. W przypadku działalności jednoosobowej wszystkie zadania trzeba realizować samemu. Gdy firma jest większa i zatrudnia pracowników, na właścicielu spoczywają obowiązki związane z kierowaniem ludźmi, nadzorowaniem wykonywanych przez nich prac i dbaniem o ciągły rozwój przedsiębiorstwa. W obu tych przypadkach wykonywanie wszystkich obowiązków pochłania sporo czasu. Myśląc o samodzielnym prowadzeniu księgowości, warto rozważyć czy wystarczy nam czasu na dodatkowe zadania.
Prowadzenie księgowości nie ogranicza się do wpisywania danych w programie komputerowym. Do prawidłowego ewidencjonowania różnych kosztów potrzebna jest także
specjalistyczna wiedza z zakresu prawa podatkowego. Trzeba nie tylko znać poszczególne przepisy, ale również orientować się w tym, jak interpretują je urzędy skarbowe i sądy. Dodatkowym problemem jest to, że przepisy ulegają częstym zmianom. Pojawiają się nowe regulacje, często po wprowadzeniu jakiegoś aktu prawnego zmienia się interpretacja różnych przepisów, które są wzajemnie powiązane. Chcąc samodzielnie prowadzić księgowość, trzeba śledzić wszystkie zmiany prawa.
Trzeba także pamiętać o odpowiedzialności za popełnione błędy i karach za niedopatrzenia i pomyłki. Konsekwencje złego rozliczania kosztów czy niedopełnienia różnych obowiązków mogą oznaczać konieczność płacenia odsetek, czy dopłat podatku. W wielu przypadkach może też grozić wysoka grzywna.
Samodzielne prowadzenie księgowości w większości przypadków będzie nieopłacalne. Wysokość nakładów, jakie trzeba ponieść, jest niewspółmierna do ewentualnych zysków.  Profesjonalne biuro księgowe oznacza nie tylko rzetelnie prowadzoną dokumentację, ale także prawidłowe rozliczenia z fiskusem, a dla przedsiębiorcy więcej czasu na zajmowanie się rozwojem własnej firmy.