Blokada rachunku bankowego przez Urząd

Powstała propozycja zmiany niektórych ustaw z Ordynacji podatkowej w celu zatrzymania wyłudzeń podatkowych, które obecnie są praktykowane. Według informacji, to właśnie Szef Krajowej Administracji Skarbowej składając np. do banku  żądanie będzie mógł zablokować konto danego podatnika.

Obecnie Urząd Skarbowy może uzyskać oczywiście informacje na temat konta osoby prowadzącej działalność, a nawet może zobaczyć wszystkie rachunki bankowe, które taka osoba posiada. Dane o rachunku bankowym podatnika organy podatkowe mogą poznać w trakcie trwania  kontroli.  Informacje jakie może uzyskać, to m.in.:

  • liczbę rachunków bankowych i pieniężnych oraz ich stan i obroty,
  • umowy kredytowe, pożyczki, itp.,
  • nabyte papiery wartościowe i obroty nimi.

Zanim jeszcze dojdzie do takiego postępowania, to US wysyła taką prośbę do podatnika o udostępnienie takich danych. Podatnik posiada bardzo, krótki czas na dostarczenie takich dokumentów. Czas ten jest wyznaczony przez Naczelnika Urzędu Skarbowego. Jeżeli jednak nie ustosunkuje się do takiej wysłanej prośby, to dopiero wtedy Naczelnik Urzędu Skarbowego może takie pismo kierować do banku. Takie właśnie kroki może poczynić dzięki ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacji podatkowej, chociaż jak wszędzie pewne warunki musza być spełnione. A zatem na takim piśmie musi być zawarte, że:

  • dlaczego są potrzebne takie informacje,
  • informacja była wysłana do podatnika o udostępnienie takich danych, a niestety odmówił lub nie udzielił informacji na czas.

Jeżeli  to nie będzie spełnione oczywiście bank może odmówić i nie udzielić takiej informacji o podatniku na mocy art. 185 ustawy.

Zmiana, o której mowa, ma dotyczyć pewnych ustaw w celu właśnie uniknięcia tych wykroczeń.  Jeżeli dany podatnik, a właściwie analiza jego konta będzie wskazywała na to, że mogą występować takie wykroczenia, to jego konto będzie mogło być zablokowane. Oczywiście nie jest powiedziane, że podatnik będzie miał zablokowane konto przez cały czas aż do wyjaśnienia sprawy. W pieszym etapie blokada będzie trwała 72 godziny, a ogólnie może trwać nawet trzy miesiące. 

Related Posts

Biuro rachunkowe Poznań

01

wrz
Poradniki i artykuły

Termin rozliczenia podróży służbowej

Pracownik powinien dokonać rozliczenia podróży służbowej w terminie 14 dni od jej zakończenia. Powinien przekazać pracodawcy dokumenty potwierdzające poszczególne wydatki oraz oświadczenia zawierające informacje mające wpływ na prawo do poszczególnych świadczeń z tytułu podróży służbowej oraz ich wysokość. Przy braku szczególnych okoliczności, takich jak np. wypadek czy choroba pracownika, niedotrzymanie 14-dniowego terminu na złożenie dokumentów stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych. Może zatem pociągać za sobą odpowiedzialność porządkową zatrudnionej osoby. Może to być związane z karą upomnienia lub nagany (art. 108 kodeksu pracy). Podsumowując: Termin rozliczenia podróży służbowej to 14 dni od jej zakończeniu !.

Termin rozliczenia podróży służbowej - Kadry i płace

01

sie
Poradniki i artykuły

Wypłata wynagrodzenia a rozwiązanie umowy

W związku z rozwiązaniem umowy o pracę powinna nastąpić wypłata należnych pracownikowi świadczeń – odpowiedniej kwoty wynagrodzenia, ekwiwalentu pieniężnego za urlop, ewentualnych odpraw, innych świadczeń (np. nierozliczone świadczenia z tytułu podroży służbowych). Należy przyjąć, że dniem wymagalności jest w tym przypadku, ostatni dzień zatrudnienia. Inaczej będzie z tymi tylko składnikami wynagrodzenia, których naliczenie wymaga „zamknięcia” pewnego okresu (np. premia kwartalna uzależniona od wyników wypracowanych przez zespół pracowników) – takie świadczenie wypłacone będzie w terminie przewidzianym w obowiązujących u pracodawcy regulacjach wewnętrznych. Wypłata wynagrodzenia a rozwiązanie umowy

Termin rozliczenia podróży służbowej - Jak rozliczać najem prywatny

29

lip
Poradniki i artykuły

Jak rozliczać najem prywatny

Nowelizacja Polskiego Ładu weszła w życie 1 lipca 2022 roku. Dotyka ona także osób rozliczających przychody z najmu w formie ryczałtu. Zmiana skali podatkowej w trakcie roku ze stawki podatku z 17 na 12 proc. oraz likwidacja ulgi dla klasy średniej. Mogłoby się okazać, że niektóre osoby, które wynajmują np. mieszkanie i wybrały w roku 2022 opodatkowania tych przychodów na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych straciłyby na tym wyborze. Postanowiono, że w przypadku osób, które osiągają przychodu z najmu i w roku 2022 zdecydowały się na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będą mogły wybrać opodatkowania tych przychodów w oparciu o skalę[…]

Termin rozliczenia podróży służbowej

01

cze
Poradniki i artykuły

Od lipca duże zmiany w Polskim Ładzie i rozliczeniach PIT

Najprawdopodobniej od 1 lipca podatnicy będą musieli się zmierzyć z nowym brzmieniem przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Chodzi tutaj m.in. o: obniżenie podatku PIT do 12 proc. (wprowadzenie nowej skali podatkowej)  likwidacja ulgi dla klasy średniej zmiany w możliwości rozliczenia się z dzieckiem przez samotnych rodziców wyższy limit przy uldze na dziecko nowa kwota zmniejszająca podatek możliwość zmiany formy opodatkowania na skalę podatkową możliwość częściowego odliczenia składki zdrowotnej przez wybraną grupę podatników wprowadzenie tzw. hipotetycznego podatku należnego za 2022 r.