Co nowego w PFRON w 2016 roku?

Z dniem 1.07.2016 roku weszły w życie zmiany w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
W pierwszej kolejności należy nadmienić o zmianie zasad refundowania składek społecznych dla osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą lub rolniczą. Zgodnie z poprzednim stanem prawnym warunkiem koniecznym otrzymania zwrotu kosztów ubezpieczenia społecznego było ich opłacenie w całości, co mogło nastąpić po dniu złożenia wniosku o wypłatę refundacji. Zgodnie z nowymi przepisami, aby osoba ubiegająca się o refundację otrzymała wypłatę, zobowiązana jest opłacić składki przed dniem złożenia wniosku, tj.:

  • do ostatniego dnia miesiąca, w którym upłynął termin opłacenia obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego –  w przypadku przedsiębiorców;
  • do ostatniego dnia następującego po miesiącu, w którym upłynął termin opłacenia składek na ubezpieczenie społeczne rolników za dany kwartał – w przypadku rolników.

W związku z wprowadzonymi zmianami odpowiednio dostosowane zostały wzory formularzy Wn-U-A oraz Wn-U-G, które służą do ubieganie się o wsparcie finansowe.
Następna zmiana obejmuje dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Do tej pory o wsparcie w tym zakresie ubiegać się mogli pracodawcy rekrutujący osoby z orzeczoną niepełnosprawnością oraz spełniający dodatkowe warunki, w postaci m.in. terminowego, całościowego uregulowania kosztów płacowych. Aktualnie rozszerzony został krąg pracodawców uprawnionych do wnioskowania o wsparcie finansowe o podmioty, których pracownicy stali się niepełnosprawni już w trakcie zatrudnienia (bez znaczenie w tym zakresie pozostaje data zatrudnienia – refundacja obejmuje wówczas okres począwszy od lipca 2106 roku). Dodatkowym warunkiem wprowadzonym na mocy omawianej nowelizacji jest konieczność wypłaty wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego przed dniem złożenia wniosku o wypłatę dofinansowania na formularzu Wn-D oraz INF-D-P (od 01.07.2016 obowiązują ich nowe wzory).
Zmianą o której również warto wspomnieć jest ta dotycząca ulg we wpłatach obowiązkowych na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Zobowiązani do ich dokonywania są pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników (w przeliczeniu na pełen etat), u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi poniżej 6%. Zgodnie z wcześniejszym porządkiem prawnym wpłaty te ulegały obniżeniu przy zakupie usługi lub produkcji pracodawców, u których zatrudnienie wynosi co najmniej 25 osób oraz wskaźnik zatrudnienia osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności jest na poziomie co najmniej 30%. Maksymalna kwota ulgi wynosiła 80% wpłaty, przy czym czas jej wykorzystania był ograniczony do 12 miesięcy od dnia uzyskania informacji o kwocie obniżenia.
Na mocy nowych przepisów wysokość ulgi została zmniejszona do 50%, natomiast maksymalny okres wykorzystania przysługującej ulgi skrócony został do 6 miesięcy.
Dodatkowymi zmianami, które weszły do obowiązującego porządku prawnego, są sankcje finansowe za nieprawidłowo udzielone ulgi przez uprawnionych pracodawców. W takim przypadku są oni zobowiązani do złożenia stosownego formularza DEK-II-u oraz dokonania wpłaty do 20-go dnia miesiąca, w którym zaistniały okoliczności powodujące powstanie obowiązku dokonania tejże wpłaty. Dodatkowym obowiązkiem sprawozdawczym zostali objęci pracodawcy wystawiający informacje o kwocie obniżenia wpłat, którego realizacja polega na comiesięcznym składaniu formularza INF-1-u.

Related Posts

Biuro rachunkowe Poznań

01

wrz
Poradniki i artykuły

Termin rozliczenia podróży służbowej

Pracownik powinien dokonać rozliczenia podróży służbowej w terminie 14 dni od jej zakończenia. Powinien przekazać pracodawcy dokumenty potwierdzające poszczególne wydatki oraz oświadczenia zawierające informacje mające wpływ na prawo do poszczególnych świadczeń z tytułu podróży służbowej oraz ich wysokość. Przy braku szczególnych okoliczności, takich jak np. wypadek czy choroba pracownika, niedotrzymanie 14-dniowego terminu na złożenie dokumentów stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych. Może zatem pociągać za sobą odpowiedzialność porządkową zatrudnionej osoby. Może to być związane z karą upomnienia lub nagany (art. 108 kodeksu pracy). Podsumowując: Termin rozliczenia podróży służbowej to 14 dni od jej zakończeniu !.

Termin rozliczenia podróży służbowej - Kadry i płace

01

sie
Poradniki i artykuły

Wypłata wynagrodzenia a rozwiązanie umowy

W związku z rozwiązaniem umowy o pracę powinna nastąpić wypłata należnych pracownikowi świadczeń – odpowiedniej kwoty wynagrodzenia, ekwiwalentu pieniężnego za urlop, ewentualnych odpraw, innych świadczeń (np. nierozliczone świadczenia z tytułu podroży służbowych). Należy przyjąć, że dniem wymagalności jest w tym przypadku, ostatni dzień zatrudnienia. Inaczej będzie z tymi tylko składnikami wynagrodzenia, których naliczenie wymaga „zamknięcia” pewnego okresu (np. premia kwartalna uzależniona od wyników wypracowanych przez zespół pracowników) – takie świadczenie wypłacone będzie w terminie przewidzianym w obowiązujących u pracodawcy regulacjach wewnętrznych. Wypłata wynagrodzenia a rozwiązanie umowy

Termin rozliczenia podróży służbowej - Jak rozliczać najem prywatny

29

lip
Poradniki i artykuły

Jak rozliczać najem prywatny

Nowelizacja Polskiego Ładu weszła w życie 1 lipca 2022 roku. Dotyka ona także osób rozliczających przychody z najmu w formie ryczałtu. Zmiana skali podatkowej w trakcie roku ze stawki podatku z 17 na 12 proc. oraz likwidacja ulgi dla klasy średniej. Mogłoby się okazać, że niektóre osoby, które wynajmują np. mieszkanie i wybrały w roku 2022 opodatkowania tych przychodów na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych straciłyby na tym wyborze. Postanowiono, że w przypadku osób, które osiągają przychodu z najmu i w roku 2022 zdecydowały się na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będą mogły wybrać opodatkowania tych przychodów w oparciu o skalę[…]

Termin rozliczenia podróży służbowej

01

cze
Poradniki i artykuły

Od lipca duże zmiany w Polskim Ładzie i rozliczeniach PIT

Najprawdopodobniej od 1 lipca podatnicy będą musieli się zmierzyć z nowym brzmieniem przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Chodzi tutaj m.in. o: obniżenie podatku PIT do 12 proc. (wprowadzenie nowej skali podatkowej)  likwidacja ulgi dla klasy średniej zmiany w możliwości rozliczenia się z dzieckiem przez samotnych rodziców wyższy limit przy uldze na dziecko nowa kwota zmniejszająca podatek możliwość zmiany formy opodatkowania na skalę podatkową możliwość częściowego odliczenia składki zdrowotnej przez wybraną grupę podatników wprowadzenie tzw. hipotetycznego podatku należnego za 2022 r.