Do jakiego US złożyć deklarację VAT-7?

Od stycznia 2016 roku zostały wprowadzone zmiany dotyczące właściwości Urzędu Skarbowego, do którego należy składać deklarację VAT-7. Stąd też wszyscy podatnicy VAT musieli dokonać zmiany US gdzie odprowadzali podatek od towarów i usług jeżeli natenczas był on niezgodny.

Właściwość Urzędu Skarbowego to inaczej określenie miejsca gdzie podatnik powinien składać deklarację VAT-7 lub VAT-7K. W latach poprzedzających rok 2016 obowiązywało składanie deklaracji VAT do urzędów, które były odpowiednio dobrane do miejsca prowadzenia działalności, a PIT składany zgodnie z miejscem zamieszkania. Zmiana ta jest dokładnie określona w art. 17 Ordynacji podatkowej, tj:

właściwość miejscową organów podatkowych ustala się według miejsca zamieszkania albo adresu siedziby podatnika, płatnika, inkasenta lub podmiotu wymienionego w art. 133 strona w postępowaniu podatkowym”.

Z powyższego wynika, że:

  • jeżeli ktoś prowadzi jednoosobową działalność (tyczy się osób fizycznych), to wówczas US jest taki jak miejsce zamieszkania,
  • jeżeli ktoś prowadzi spółkę (np. spółkę cywilną, spółkę z o.o.), to o własności US decyduje adres siedziby firmy.


O tym muszą pamiętać wszyscy podatnicy w celu uniknięcia błędów i nieporozumień. A zatem jeżeli adres firmy się zmieni w trakcie roku, to również taki podatnik powinien zmienić urząd. W celu dokonania właśnie takiej zmiany należy złożyć deklaracje VAT-R.  Jeżeli chodzi o rozliczanie podatku PIT, to tak jak poprzednio tak i teraz jest on wybierany według miejsca zamieszkania podatnika.

Poprawność wyboru Urzędu Skarbowego jest motywowana tym, że w przeciwieństwie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, każdy US posiada inny numer konta bankowego, na który trzeba dokonać wpłaty podatku VAT.

Related Posts

Biuro rachunkowe Poznań

01

wrz
Poradniki i artykuły

Termin rozliczenia podróży służbowej

Pracownik powinien dokonać rozliczenia podróży służbowej w terminie 14 dni od jej zakończenia. Powinien przekazać pracodawcy dokumenty potwierdzające poszczególne wydatki oraz oświadczenia zawierające informacje mające wpływ na prawo do poszczególnych świadczeń z tytułu podróży służbowej oraz ich wysokość. Przy braku szczególnych okoliczności, takich jak np. wypadek czy choroba pracownika, niedotrzymanie 14-dniowego terminu na złożenie dokumentów stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych. Może zatem pociągać za sobą odpowiedzialność porządkową zatrudnionej osoby. Może to być związane z karą upomnienia lub nagany (art. 108 kodeksu pracy). Podsumowując: Termin rozliczenia podróży służbowej to 14 dni od jej zakończeniu !.

Termin rozliczenia podróży służbowej - Kadry i płace

01

sie
Poradniki i artykuły

Wypłata wynagrodzenia a rozwiązanie umowy

W związku z rozwiązaniem umowy o pracę powinna nastąpić wypłata należnych pracownikowi świadczeń – odpowiedniej kwoty wynagrodzenia, ekwiwalentu pieniężnego za urlop, ewentualnych odpraw, innych świadczeń (np. nierozliczone świadczenia z tytułu podroży służbowych). Należy przyjąć, że dniem wymagalności jest w tym przypadku, ostatni dzień zatrudnienia. Inaczej będzie z tymi tylko składnikami wynagrodzenia, których naliczenie wymaga „zamknięcia” pewnego okresu (np. premia kwartalna uzależniona od wyników wypracowanych przez zespół pracowników) – takie świadczenie wypłacone będzie w terminie przewidzianym w obowiązujących u pracodawcy regulacjach wewnętrznych. Wypłata wynagrodzenia a rozwiązanie umowy

Termin rozliczenia podróży służbowej - Jak rozliczać najem prywatny

29

lip
Poradniki i artykuły

Jak rozliczać najem prywatny

Nowelizacja Polskiego Ładu weszła w życie 1 lipca 2022 roku. Dotyka ona także osób rozliczających przychody z najmu w formie ryczałtu. Zmiana skali podatkowej w trakcie roku ze stawki podatku z 17 na 12 proc. oraz likwidacja ulgi dla klasy średniej. Mogłoby się okazać, że niektóre osoby, które wynajmują np. mieszkanie i wybrały w roku 2022 opodatkowania tych przychodów na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych straciłyby na tym wyborze. Postanowiono, że w przypadku osób, które osiągają przychodu z najmu i w roku 2022 zdecydowały się na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będą mogły wybrać opodatkowania tych przychodów w oparciu o skalę[…]

Termin rozliczenia podróży służbowej

01

cze
Poradniki i artykuły

Od lipca duże zmiany w Polskim Ładzie i rozliczeniach PIT

Najprawdopodobniej od 1 lipca podatnicy będą musieli się zmierzyć z nowym brzmieniem przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Chodzi tutaj m.in. o: obniżenie podatku PIT do 12 proc. (wprowadzenie nowej skali podatkowej)  likwidacja ulgi dla klasy średniej zmiany w możliwości rozliczenia się z dzieckiem przez samotnych rodziców wyższy limit przy uldze na dziecko nowa kwota zmniejszająca podatek możliwość zmiany formy opodatkowania na skalę podatkową możliwość częściowego odliczenia składki zdrowotnej przez wybraną grupę podatników wprowadzenie tzw. hipotetycznego podatku należnego za 2022 r.