Sprawozdanie finansowe za 2015 rok

Zamknięcie ksiąg prowadzonych przez jednostki w 2015 roku obliguje do terminowego sporządzenia oraz przedstawienia sprawozdania finansowego. W przypadku spółek w których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, dokument ten powinien zostać przygotowany najpóźniej do końca marca.
Kompletne sprawozdanie finansowe składa się z:

  • bilansu;
  • rachunku zysków i strat;
  • informacji dodatkowej do sprawozdania;
  • zestawienia zmian w kapitale własnym;
  • rachunku przepływów pieniężnych.

Dwa ostatnie dokumenty są obowiązkowe jedynie dla jednostek, których sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami podlega badaniu przez biegłego rewidenta.  Jest ono obligatoryjne dla:

  1. spółek akcyjnych, z wyłączeniem spółek, które na dzień bilansowy znajdują się w organizacji;
  2. pozostałych jednostek, które w roku obrotowym poprzedzającym sprawozdanie finansowe spełniły co najmniej dwa z poniższych warunków:
  • średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób;
  • suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego wynosiła w przeliczeniu na walutę polską równowartość co najmniej 2,5 mln euro;
  • przychody netto ze sprzedaży za rok obrotowy wynosiły w przeliczeniu na walutę polską równowartość co najmniej 5 mln euro.

Zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem zarządu z działalności spółki leży w gestii zwyczajnego zgromadzenia wspólników., które powinno się odbyć w terminie 6 miesięcy po upływie roku obrotowego, tj. najpóźniej do 30 czerwca.
Zatwierdzenie sprawozdania stanowi punkt odniesienia do zachowania obowiązujących jednostkę terminów. Podatnicy sporządzający sprawozdanie finansowe mają obowiązek przekazać je wraz z odpisem uchwały zatwierdzającej, organom podatkowym w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia przez odpowiedni organ. W ciągu 15 dni natomiast sprawozdanie podlega obowiązkowemu złożeniu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Oprócz sprawozdania, kierownik jednostki powinien przedłożyć w KRS: opinię biegłego rewidenta (dotyczy sprawozdań podlegających badaniu), odpis uchwały zatwierdzającej sprawozdanie i podział zysku lub pokrycie straty, sprawozdanie z działalności spółki. Informacje o złożeniu rocznego sprawozdania finansowego jednostki jest w dalszej kolejności przekazywana do publikacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Za niedotrzymanie terminów w sporządzeniu sprawozdania lub przekazania odpowiednim organom, jak również za nieprawidłowości w nim zawarte, prawo przewiduje odpowiednie sankcje – karę grzywny lub nawet ograniczenia/pozbawienia wolności.

Related Posts

Biuro rachunkowe Poznań

01

wrz
Poradniki i artykuły

Termin rozliczenia podróży służbowej

Pracownik powinien dokonać rozliczenia podróży służbowej w terminie 14 dni od jej zakończenia. Powinien przekazać pracodawcy dokumenty potwierdzające poszczególne wydatki oraz oświadczenia zawierające informacje mające wpływ na prawo do poszczególnych świadczeń z tytułu podróży służbowej oraz ich wysokość. Przy braku szczególnych okoliczności, takich jak np. wypadek czy choroba pracownika, niedotrzymanie 14-dniowego terminu na złożenie dokumentów stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych. Może zatem pociągać za sobą odpowiedzialność porządkową zatrudnionej osoby. Może to być związane z karą upomnienia lub nagany (art. 108 kodeksu pracy). Podsumowując: Termin rozliczenia podróży służbowej to 14 dni od jej zakończeniu !.

Termin rozliczenia podróży służbowej - Kadry i płace

01

sie
Poradniki i artykuły

Wypłata wynagrodzenia a rozwiązanie umowy

W związku z rozwiązaniem umowy o pracę powinna nastąpić wypłata należnych pracownikowi świadczeń – odpowiedniej kwoty wynagrodzenia, ekwiwalentu pieniężnego za urlop, ewentualnych odpraw, innych świadczeń (np. nierozliczone świadczenia z tytułu podroży służbowych). Należy przyjąć, że dniem wymagalności jest w tym przypadku, ostatni dzień zatrudnienia. Inaczej będzie z tymi tylko składnikami wynagrodzenia, których naliczenie wymaga „zamknięcia” pewnego okresu (np. premia kwartalna uzależniona od wyników wypracowanych przez zespół pracowników) – takie świadczenie wypłacone będzie w terminie przewidzianym w obowiązujących u pracodawcy regulacjach wewnętrznych. Wypłata wynagrodzenia a rozwiązanie umowy

Termin rozliczenia podróży służbowej - Jak rozliczać najem prywatny

29

lip
Poradniki i artykuły

Jak rozliczać najem prywatny

Nowelizacja Polskiego Ładu weszła w życie 1 lipca 2022 roku. Dotyka ona także osób rozliczających przychody z najmu w formie ryczałtu. Zmiana skali podatkowej w trakcie roku ze stawki podatku z 17 na 12 proc. oraz likwidacja ulgi dla klasy średniej. Mogłoby się okazać, że niektóre osoby, które wynajmują np. mieszkanie i wybrały w roku 2022 opodatkowania tych przychodów na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych straciłyby na tym wyborze. Postanowiono, że w przypadku osób, które osiągają przychodu z najmu i w roku 2022 zdecydowały się na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będą mogły wybrać opodatkowania tych przychodów w oparciu o skalę[…]

Termin rozliczenia podróży służbowej

01

cze
Poradniki i artykuły

Od lipca duże zmiany w Polskim Ładzie i rozliczeniach PIT

Najprawdopodobniej od 1 lipca podatnicy będą musieli się zmierzyć z nowym brzmieniem przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Chodzi tutaj m.in. o: obniżenie podatku PIT do 12 proc. (wprowadzenie nowej skali podatkowej)  likwidacja ulgi dla klasy średniej zmiany w możliwości rozliczenia się z dzieckiem przez samotnych rodziców wyższy limit przy uldze na dziecko nowa kwota zmniejszająca podatek możliwość zmiany formy opodatkowania na skalę podatkową możliwość częściowego odliczenia składki zdrowotnej przez wybraną grupę podatników wprowadzenie tzw. hipotetycznego podatku należnego za 2022 r.