Wiek emerytalny – propozycja zmian

Dnia 14 czerwca br. Parlament Europejski w Strasburgu uchwalił rezolucję, w której znajdują się propozycje zmniejszenia obecnej różnicy w wysokości emerytur kobiet i mężczyzn w związku z czym Komisja Europejska została wezwana do rozpoczęcia jakichkolwiek działań w tej sprawie.

Jak wiadomo istnieje różnica między zarobkami kobiet i mężczyzn w Europie. Obecnie kobiety zarabiają o 16 procent mniej niż mężczyźni porównując wszystkie dostępne zawody. Jeśli następuje przejście na emeryturę, to wówczas różnica ta zdecydowanie wzrasta i wynosi aż 40 procent. Ten wynik oczywiście nie tyczy się wszystkich krajów w UE są to jedynie oszacowania. W Polsce obecnie taka różnica emerytur sięga 23 procent. Wchodząc w głąb tego tematu różnice odnośnie emerytur biorą się m.in. stąd, że dużo kobiet jest zatrudnionych na niepełny etat lub też przez to, że kobiety czasem muszą rezygnować z rozwoju swojej kariery na rzecz opiekowania się dziećmi lub innymi członkami rodziny. Podczas debaty padło również ciekawe stwierdzenie europosłanki PO Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz:
„40 proc. Różnicy pomiędzy emeryturami kobiet i mężczyzn to wstyd. Musimy zrobić wszystko, co możliwe, aby kobiety miały szanse wypracować wyższą emeryturę, a za czas opieki nad dzieckiem państwo płaciło za nie składki emerytalne, by macierzyństwo nie pogarszało ich sytuacji w jesieni życia”.

Zmiany jakie ogólnie są proponowane, to:

  • aby kobiety mogły pracować dłużej z krótszymi przerwami w zatrudnieniu,
  • równa płaca dla każdej z płci,
  • zmniejszenie dyskryminacji kobiet na rynku pracy jak również wprowadzenie zmian z edukacją kobiet,
  • „kredyty za opiekę”, które są związane z wszelkiego rodzaju urlopami związanymi z członkami rodziny np.  urlop macierzyński.

Rezolucja ta ma w sobie wielki potencjał, przyjęto ją z 433 głosami za. Niemniej jednak jest to dobre rozwiązanie by zostały  zakopanie przepaści miedzy emeryturami kobiet a mężczyzn i zlikwidowaniem ciągłej kłótni związanej z tą sprawą. 

Related Posts

Biuro rachunkowe Poznań

01

wrz
Poradniki i artykuły

Termin rozliczenia podróży służbowej

Pracownik powinien dokonać rozliczenia podróży służbowej w terminie 14 dni od jej zakończenia. Powinien przekazać pracodawcy dokumenty potwierdzające poszczególne wydatki oraz oświadczenia zawierające informacje mające wpływ na prawo do poszczególnych świadczeń z tytułu podróży służbowej oraz ich wysokość. Przy braku szczególnych okoliczności, takich jak np. wypadek czy choroba pracownika, niedotrzymanie 14-dniowego terminu na złożenie dokumentów stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych. Może zatem pociągać za sobą odpowiedzialność porządkową zatrudnionej osoby. Może to być związane z karą upomnienia lub nagany (art. 108 kodeksu pracy). Podsumowując: Termin rozliczenia podróży służbowej to 14 dni od jej zakończeniu !.

Termin rozliczenia podróży służbowej - Kadry i płace

01

sie
Poradniki i artykuły

Wypłata wynagrodzenia a rozwiązanie umowy

W związku z rozwiązaniem umowy o pracę powinna nastąpić wypłata należnych pracownikowi świadczeń – odpowiedniej kwoty wynagrodzenia, ekwiwalentu pieniężnego za urlop, ewentualnych odpraw, innych świadczeń (np. nierozliczone świadczenia z tytułu podroży służbowych). Należy przyjąć, że dniem wymagalności jest w tym przypadku, ostatni dzień zatrudnienia. Inaczej będzie z tymi tylko składnikami wynagrodzenia, których naliczenie wymaga „zamknięcia” pewnego okresu (np. premia kwartalna uzależniona od wyników wypracowanych przez zespół pracowników) – takie świadczenie wypłacone będzie w terminie przewidzianym w obowiązujących u pracodawcy regulacjach wewnętrznych. Wypłata wynagrodzenia a rozwiązanie umowy

Termin rozliczenia podróży służbowej - Jak rozliczać najem prywatny

29

lip
Poradniki i artykuły

Jak rozliczać najem prywatny

Nowelizacja Polskiego Ładu weszła w życie 1 lipca 2022 roku. Dotyka ona także osób rozliczających przychody z najmu w formie ryczałtu. Zmiana skali podatkowej w trakcie roku ze stawki podatku z 17 na 12 proc. oraz likwidacja ulgi dla klasy średniej. Mogłoby się okazać, że niektóre osoby, które wynajmują np. mieszkanie i wybrały w roku 2022 opodatkowania tych przychodów na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych straciłyby na tym wyborze. Postanowiono, że w przypadku osób, które osiągają przychodu z najmu i w roku 2022 zdecydowały się na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będą mogły wybrać opodatkowania tych przychodów w oparciu o skalę[…]

Termin rozliczenia podróży służbowej

01

cze
Poradniki i artykuły

Od lipca duże zmiany w Polskim Ładzie i rozliczeniach PIT

Najprawdopodobniej od 1 lipca podatnicy będą musieli się zmierzyć z nowym brzmieniem przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Chodzi tutaj m.in. o: obniżenie podatku PIT do 12 proc. (wprowadzenie nowej skali podatkowej)  likwidacja ulgi dla klasy średniej zmiany w możliwości rozliczenia się z dzieckiem przez samotnych rodziców wyższy limit przy uldze na dziecko nowa kwota zmniejszająca podatek możliwość zmiany formy opodatkowania na skalę podatkową możliwość częściowego odliczenia składki zdrowotnej przez wybraną grupę podatników wprowadzenie tzw. hipotetycznego podatku należnego za 2022 r.