Wzrost podpisywanych umów na czas nieokreślony

GUS podało informacje na temat zawieranych umów i wynika z niej to iż podpisywanie umów na czas nieokreślony znacznie wzrosło porównując poprzednie lata. Nie tylko stan rynku pracy ma na to wpływ ale również zaostrzenie przepisów na temat zawierania umów na czas określony.

Obecnie istnieje kilka typów umów zawieranych, a mianowicie:

  • Umowa na okres próbny jest zawierana na maksymalnie 3 miesiące w celu sprawdzenia przez pracodawcę czy dany pracownik rzeczywiście posiada takie kwalifikacje, dzięki którym firma zyska a nie straci. Po tym terminie może zostać podpisana umowa o pracę.
  • Umowa na czas określony jest zawierana na dowolnie długi okres. Nie ma sztywno określonych reguł mówiących, że taka umowa ma trwać np. rok czy dwa. Jest jedynie powiedziane, że mogą być zawarte 3 umowy na czas określony lub 33 miesiące. Po przekroczeniu właśnie tych trzech umów lub 33 miesięcy, wówczas umowa z takim pracownikiem przechodzi na czas nieokreślony.
  • Umowa na czas wykonywania określonej działalności jest zawierana na wykonanie określonego działania przez pracownika. Nie jest zawarty tam jawnie określony czas jak również nie jest nic napisane o wypowiedzeniu, umowa ta wygasa z dniem zakończenia zadania określonego w umowie.
  • Umowa na czas nieokreślony jest bezterminowa. Umowa ta jest najkorzystniejsza dla pracownika ponieważ jest on uchroniony przed bezpodstawnym zwolnieniem go przez pracodawcę. Jeżeli następuje chęć rozwiązania umowy z  pracownikiem, to muszą być uzasadnione powody zwolnienia.
  • Umowa o dzieło najczęściej zawierana umowa z np. studentami. Pracodawca w takiej sytuacji nie ma obowiązku do udzielania urlopu pracownikowi. Umowa ta zobowiązuje pracownika, że wykona on dane dzieło w określonym terminie. Pracodawca – zamawiający nie jest zobowiązany do odprowadzania jakichkolwiek składek do ZUS-u.
  • Umowa zlecenie  czyli wykonanie przez pracownika określonej pracy w określonym czasie za określone wynagrodzenie. Może być zawarta nie tylko przez osoby fizyczne ale również przez firmy. Nie ma ograniczeń w zawieraniu takich umówi.  Pracodawca w takiej sytuacji odprowadza zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 20 procent należności pomniejszonej o koszta uzyskania przychodu.
  • Umowa agencyjna dotyczy głównie umów zawieranych z agentami ubezpieczeniowymi.

Umowy mogą być rozwiązane na trzy sposoby:

  • za porozumieniem stron (rozwiązanie umowy np. wcześniej niż wskazuje na to okres zawarty w umowie),
  • za wypowiedzeniem (może być wypowiedziana przez pracownika lub pracodawcę, złożone pisemnie i z określeniem powodów z zachowaniem okresu wypowiedzenia określonego w umowie),
  • bez wypowiedzenia ( poprzez np. popełnienie przez pracownika w czasie trwania umowy przestępstwa).

Porównując poprzednie lata umowy na czas nieokreślony przekroczyły 9 mln, a zestawiając z rokiem 2017 wzrosły aż o 400 tys. Wzrosła również ilość zawieranych umów na czas określony, w mniejszym stopniu ale jest to nadal 100 tys. Zawieranie umów na czas nieokreślony może być spowodowane tym iść zostały zaostrzone przepisy na temat ich zawierania. Tak jak wyżej zostało to powiedziane jest to albo 33 miesiące albo podpisanie 3 umów. Dzięki zaostrzeniu przepisów i podpisywaniu takich umówi, bezrobocie zmalało i osiągnęło najniższy próg tj. 7,5%. Największe bezrobocie w Polsce jest w powiecie szydłowieckim w województwie mazowieckim.

Osiągnięcie takiego niskiego wyniku jeżeli chodzi o bezrobocie jak również zawieranie takich umów może być spowodowane, że jest coraz to mniej  osób do pracy ponieważ znaczna część młodych ludzi wyjeżdża za pogonią lepszych zarobków za granicę.  Warto jednak zauważyć, że tak niski próg bezrobocia obowiązywał prawie 26 lat temu.

Related Posts

Biuro rachunkowe Poznań

01

wrz
Poradniki i artykuły

Termin rozliczenia podróży służbowej

Pracownik powinien dokonać rozliczenia podróży służbowej w terminie 14 dni od jej zakończenia. Powinien przekazać pracodawcy dokumenty potwierdzające poszczególne wydatki oraz oświadczenia zawierające informacje mające wpływ na prawo do poszczególnych świadczeń z tytułu podróży służbowej oraz ich wysokość. Przy braku szczególnych okoliczności, takich jak np. wypadek czy choroba pracownika, niedotrzymanie 14-dniowego terminu na złożenie dokumentów stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych. Może zatem pociągać za sobą odpowiedzialność porządkową zatrudnionej osoby. Może to być związane z karą upomnienia lub nagany (art. 108 kodeksu pracy). Podsumowując: Termin rozliczenia podróży służbowej to 14 dni od jej zakończeniu !.

Termin rozliczenia podróży służbowej - Kadry i płace

01

sie
Poradniki i artykuły

Wypłata wynagrodzenia a rozwiązanie umowy

W związku z rozwiązaniem umowy o pracę powinna nastąpić wypłata należnych pracownikowi świadczeń – odpowiedniej kwoty wynagrodzenia, ekwiwalentu pieniężnego za urlop, ewentualnych odpraw, innych świadczeń (np. nierozliczone świadczenia z tytułu podroży służbowych). Należy przyjąć, że dniem wymagalności jest w tym przypadku, ostatni dzień zatrudnienia. Inaczej będzie z tymi tylko składnikami wynagrodzenia, których naliczenie wymaga „zamknięcia” pewnego okresu (np. premia kwartalna uzależniona od wyników wypracowanych przez zespół pracowników) – takie świadczenie wypłacone będzie w terminie przewidzianym w obowiązujących u pracodawcy regulacjach wewnętrznych. Wypłata wynagrodzenia a rozwiązanie umowy

Termin rozliczenia podróży służbowej - Jak rozliczać najem prywatny

29

lip
Poradniki i artykuły

Jak rozliczać najem prywatny

Nowelizacja Polskiego Ładu weszła w życie 1 lipca 2022 roku. Dotyka ona także osób rozliczających przychody z najmu w formie ryczałtu. Zmiana skali podatkowej w trakcie roku ze stawki podatku z 17 na 12 proc. oraz likwidacja ulgi dla klasy średniej. Mogłoby się okazać, że niektóre osoby, które wynajmują np. mieszkanie i wybrały w roku 2022 opodatkowania tych przychodów na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych straciłyby na tym wyborze. Postanowiono, że w przypadku osób, które osiągają przychodu z najmu i w roku 2022 zdecydowały się na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będą mogły wybrać opodatkowania tych przychodów w oparciu o skalę[…]

Termin rozliczenia podróży służbowej

01

cze
Poradniki i artykuły

Od lipca duże zmiany w Polskim Ładzie i rozliczeniach PIT

Najprawdopodobniej od 1 lipca podatnicy będą musieli się zmierzyć z nowym brzmieniem przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Chodzi tutaj m.in. o: obniżenie podatku PIT do 12 proc. (wprowadzenie nowej skali podatkowej)  likwidacja ulgi dla klasy średniej zmiany w możliwości rozliczenia się z dzieckiem przez samotnych rodziców wyższy limit przy uldze na dziecko nowa kwota zmniejszająca podatek możliwość zmiany formy opodatkowania na skalę podatkową możliwość częściowego odliczenia składki zdrowotnej przez wybraną grupę podatników wprowadzenie tzw. hipotetycznego podatku należnego za 2022 r.