Zmiany w zakładaniu spółki z o.o.

Na dniach prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która zmienia zasadę tworzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Do tej pory można było korzystać z umowy udostępnionej w systemie teleinformatyczny, tryb S-24, składając zwykły podpis elektroniczny ale teraz już tak nie będzie.

Wcześniej spółka mogła być założona przez Internet we wcześniej wspomnianym trybie S-24. Był wówczas wykorzystywany wzorzec umowy, w którym wystarczył tylko elektroniczny podpis i nie był potrzebny akt notarialny. Wystarczyła zatem chęć wspólników do zawarcia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta procedura wraz ze złożeniem wniosku o wpisie do KRS mogła nawet nie przekraczać jednej godziny zegarowej opierała się na około 11 krokach:

  • określenie kształtu spółki (konieczne),
  • zawarcie umowy oraz złożenie wniosku o wpis do KRS (konieczne),
  • uzyskanie NIP, REGON oraz wpisu do KRS (konieczne),
  • wyrobienie pieczątek firmy (może być ale nie musi, jest to ułatwienie w załatwianiu wielu spraw),
  • założenie rachunku bankowego (konieczne),
  • zatrudnienie księgowej lub korzystanie z usług świadczonych przez biura rachunkowe (w większości przypadków konieczne w celu poprawnego wyliczania np. podatków),
  • uzupełnienie danych w urzędach (konieczne np. w celu utworzenia konta płatnika składek na ubezpieczenia),
  • złożenie wniosku o wpisie do rejestru VAT (w większości przypadków konieczne),
  • rozliczanie PPC (konieczne złożenie deklaracji PCC-3 oraz opłacenie podatku w wyznaczonym terminie),
  • zatrudnienie pracowników (wedle uznania).

Zmiany te następują ponieważ w pojawiły się podejrzenia o nadużycia, które polegają na wykorzystywaniu danych osobowych do założenia takich spółek w trybie S-24. Wykorzystywany tutaj podpis elektroniczny nie daje nigdy stuprocentowej pewności, ze osoba która zakłada spółkę jest faktycznie tą osobą za którą się podaje. Sprawdzanie w trakcie takiej procedury opiera się tylko na tym aby potwierdzić numer PESEL czy jest on poprawny i znajduje się w rejestrze.  Jeśli ktoś jest cudzoziemcem to nawet takiej weryfikacji nie ma. Dlatego w celu uniknięcia wcześniej wymienionych wykroczeń oprócz podpisu elektronicznego będzie wprowadzony podpis potwierdzający profilem zaufanym ePUAP. A zatem do sądu rejonowego należy dołączyć do umowy, która została wypełniona przez udostępniony wzór, formularz opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Również powinien on być dołączony do wszystkich dokumentów wcześniej składanych np. do listy wspólników.Po wprowadzeniu takiego podpisu będzie możliwe zawiązanie w systemie S-24 nie tylko spółki z o.o. ale również spółki jawnej oraz spółki komandytowej.

Zmiany te następują w ustawie :

  • z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1578 z późn. zm.),
  • z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 1822 z późn. zm.),
  • z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2016 r. poz. 687 z późn. zm.)

i wchodzą w życie w terminie 30 dni po ich ogłoszeniu.

Related Posts

Biuro rachunkowe Poznań

01

wrz
Poradniki i artykuły

Termin rozliczenia podróży służbowej

Pracownik powinien dokonać rozliczenia podróży służbowej w terminie 14 dni od jej zakończenia. Powinien przekazać pracodawcy dokumenty potwierdzające poszczególne wydatki oraz oświadczenia zawierające informacje mające wpływ na prawo do poszczególnych świadczeń z tytułu podróży służbowej oraz ich wysokość. Przy braku szczególnych okoliczności, takich jak np. wypadek czy choroba pracownika, niedotrzymanie 14-dniowego terminu na złożenie dokumentów stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych. Może zatem pociągać za sobą odpowiedzialność porządkową zatrudnionej osoby. Może to być związane z karą upomnienia lub nagany (art. 108 kodeksu pracy). Podsumowując: Termin rozliczenia podróży służbowej to 14 dni od jej zakończeniu !.

Termin rozliczenia podróży służbowej - Kadry i płace

01

sie
Poradniki i artykuły

Wypłata wynagrodzenia a rozwiązanie umowy

W związku z rozwiązaniem umowy o pracę powinna nastąpić wypłata należnych pracownikowi świadczeń – odpowiedniej kwoty wynagrodzenia, ekwiwalentu pieniężnego za urlop, ewentualnych odpraw, innych świadczeń (np. nierozliczone świadczenia z tytułu podroży służbowych). Należy przyjąć, że dniem wymagalności jest w tym przypadku, ostatni dzień zatrudnienia. Inaczej będzie z tymi tylko składnikami wynagrodzenia, których naliczenie wymaga „zamknięcia” pewnego okresu (np. premia kwartalna uzależniona od wyników wypracowanych przez zespół pracowników) – takie świadczenie wypłacone będzie w terminie przewidzianym w obowiązujących u pracodawcy regulacjach wewnętrznych. Wypłata wynagrodzenia a rozwiązanie umowy

Termin rozliczenia podróży służbowej - Jak rozliczać najem prywatny

29

lip
Poradniki i artykuły

Jak rozliczać najem prywatny

Nowelizacja Polskiego Ładu weszła w życie 1 lipca 2022 roku. Dotyka ona także osób rozliczających przychody z najmu w formie ryczałtu. Zmiana skali podatkowej w trakcie roku ze stawki podatku z 17 na 12 proc. oraz likwidacja ulgi dla klasy średniej. Mogłoby się okazać, że niektóre osoby, które wynajmują np. mieszkanie i wybrały w roku 2022 opodatkowania tych przychodów na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych straciłyby na tym wyborze. Postanowiono, że w przypadku osób, które osiągają przychodu z najmu i w roku 2022 zdecydowały się na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będą mogły wybrać opodatkowania tych przychodów w oparciu o skalę[…]

Termin rozliczenia podróży służbowej

01

cze
Poradniki i artykuły

Od lipca duże zmiany w Polskim Ładzie i rozliczeniach PIT

Najprawdopodobniej od 1 lipca podatnicy będą musieli się zmierzyć z nowym brzmieniem przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Chodzi tutaj m.in. o: obniżenie podatku PIT do 12 proc. (wprowadzenie nowej skali podatkowej)  likwidacja ulgi dla klasy średniej zmiany w możliwości rozliczenia się z dzieckiem przez samotnych rodziców wyższy limit przy uldze na dziecko nowa kwota zmniejszająca podatek możliwość zmiany formy opodatkowania na skalę podatkową możliwość częściowego odliczenia składki zdrowotnej przez wybraną grupę podatników wprowadzenie tzw. hipotetycznego podatku należnego za 2022 r.